Daudzi cilvēki joprojām nezina, pie kura no speciālistiem – optometrista vai oftalmologa jeb acu ārsta, labāk vērsties, ja, piemēram, nepieciešama profilaktiska redzes pārbaude vai briļļu recepte. Ar ko tie atšķiras un ko var gaidīt no vizītes?
Acu ārsts izmeklē padziļinātāk
Acu ārsts ir speciālists, kurš fokusējas uz padziļinātu redzes un acu veselības pārbaudi, dažādu oftalmoloģisku saslimšanu, piemēram, kataraktas, glaukomas, makulas deģenerācijas, diagnostiku un ārstēšanu. Pirmsskolas vecuma bērniem valsts apmaksātās profilaktiskās redzes pārbaudes jāveic pie acu ārsta. Pirmā no tām nepieciešama 13 – 24 mēnešu, otrā – trīs gadu, bet trešā – pirms skolas gaitu uzsākšanas. Pirmās vizītes laikā acu ārsts pārbauda bērna redzes spēju, šķielēšanas leņķi, acs ābolu kustības, veic acs dibena apskati, paplašinot zīlītes. Otrajā papildus tiek veikta salīdzinoša redzes asuma, bet trešajā – abu acu sadarbības un telpiskā redzes (binokulārās un stereoredzes), kā arī acu kustību pārbaude. Pētījumi liecina, ka 5- 10% pirmsskolas vecuma bērnu ir redzes problēmas, kuras iespējams savlaicīgi atklāt un novērst, regulāri apmeklējot acu ārstu.
Cukura diabēta vai sirds un asinsvadu slimību pacientiem, kā arī cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma, it īpaši senioriem, acu ārstu vajag apmeklēt katru gadu, bet tiem, kuriem ģimenē jau bijušas acu saslimšanas, piemēram, glaukoma, tas jādara jau no 35 gadu vecuma.
Ja acis sāp vai asaro
Neatkarīgi no vecuma acu ārsta konsultācija nepieciešama gadījumos, ja parādījušās sūdzības par redzi vai acu veselību, piemēram, pēkšņs redzes zudums, pastiprināta acu asarošana vai sāpes, miglošanās, “mušiņas” vai citi simptomi, kā arī pēc optometrista veiktās profilaktiskās redzes pārbaudes, kuras laikā atklātas kādas izmaiņas, kas varētu liecināt par glaukomu vai kādu citu oftalmoloģisku slimību.
Vizītes laikā acu ārsts vispirms iztaujā pacientu par redzes problēmām un citām sūdzībām, ievāc informāciju par vispārējo veselības stāvokli. Pēc tam speciālists pārbauda pacienta redzi tālumā un tuvumā, izmēra acu iekšējo spiedienu, izvērtē radzenes, tīklenes, redzes nerva un acs priekšējo daļu stāvokli. Lai acu ārsts varētu detalizēti aplūkot visas acs struktūras, tajās tiek pilināti medikamenti, kuri paplašina zīlītes un atslābina acs muskuļus, tāpēc redze pāris stundas pēc tam ir miglaina, īpaši tuvumā. Glaukomas diagnostikā liela nozīme ir arī redzes lauka noteikšanai un detalizētai tīklenes un redzes nerva diska novērtēšanai ar intraokulārās optiskās koherences tomogrāfijas metodi. Savukārt acs biometrija ļauj noteikt radzenes, acs priekšējās kameras, acs lēcas un kopējo acs ābola garumu, kas īpaši svarīgi kataraktas pacientiem pirms plānotās operācijas.
Optometrists koriģē redzi
Optometrists ir redzes aprūpes speciālists, kura uzdevums ir novērtēt redzes kvalitāti – gan redzes funkcijas, gan acs struktūru, lai nepieciešamības gadījumā ieteiktu piemērotus redzes korekcijas līdzekļus. Galvenais optometrista uzdevums ir diagnosticēt un koriģēt tālredzību, tuvredzību, presbiopiju – vāju redzi tuvumā, kura attīstās pēc 40 gadu vecuma, un citas problēmas, kuras ikdienā traucē redzei. Visbiežāk optometristus var sastapt optikas veikalos, taču viņi konsultē arī klīnikās un medicīnas centros. Rūpējoties par labu redzi, profilaktisku pārbaudi pie optometrista nepieciešams veikt reizi gadā.
Tās laikā optometrists ar dažādu metožu palīdzību nosaka maksimālo redzes asumu, testē kopējo redzi un akomodāciju – acs pielāgošanās spējas, lai skatītos tuvumā un tālumā, kā arī krāsu redzi, izvērtē redzes nervu un acs tīklenes centrālo daļu, mēra attālumu starp acs zīlītēm. Ja ikdienā acis tiek piepūlētas, piemēram, izmantojot viedierīces, datoru vai lasot grāmatas, optometrists var ieteikt profilaktiskus acu vingrinājumus vai pilienus, piemēram, sausās acs sindroma novēršanai. Ja nepieciešama redzes korekcija, klientam tiek izrakstīta recepte brillēm vai kontaktlēcām un sniegti ieteikumi to pareizai kopšanai un uzglabāšanai. Der atcerēties, ka optometrists neārstē acu slimības, tādēļ nepieciešamības gadījumā, optometrists nosūta pie acu ārsta, ja novēro veselības vai acs struktūru izmaiņas. Dodoties uz redzes pārbaudi pie optometrista, vēlams paņemt līdzi iepriekšējo briļļu vai kontaktlēcu recepti.