Mēs tik ļoti esam pieraduši paļauties uz savu redzi, ka negaidītas likstas ar acīm var būtiski mainīt mūsu ikdienu. Izplatīta problēma ir acu graušanas sajūta. Tai var būt ļoti dažādi cēloņi, un tāpēc risinājumi atšķiras.
Acu veselības problēmas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Šajā rakstā aplūkosim biežāk izplatītās acu slimības, to iemeslus, profilaksi un ārstēšanu.
80% no visa, ko sajūtam ar maņu orgāniem, mēs uztveram tieši ar acīm. Zaudējot redzi, tiek zaudēta galvenā saikne ar pasauli. Tāpēc var viegli iedomāties stresu, ko jūt miljoniem cilvēku visā pasaulē, kādu dienu saprotot, ka viņu redze tālumā vairs nav tik laba kā agrāk.
Cilvēkam ir dotas piecas maņas – viena no tām ir Redze, kas ieņem būtisku lomu tajā, kā mēs spējam uztvert pasauli. Pēkšņa redzes miglošanās var izjaukt šo vienmērīgo saikni ar apkārtējo vidi, radot tūlītējas raizes un vēlmi rast cēloni.
Saules pielieti ceļi, vējš matos un skaisti dabas skati – braukšana var būt tik patīkama! Tomēr spožie saules stari šo prieku var ātri pārvērst diskomfortā un apdraudēt Tavu drošību uz ceļa.
Redzes pārbaude bērniem ir obligāta. Ko ņemt vērā pirms tiek apmeklēts
valsts apmaksāts acu ārsts bērniem? Cik bieži jāveic pārbaudes? Visas atbildes šeit!
Rūpējoties par bērnu veselību un labklājību kopumā, valsts katram bērnam no piedzimšanas brīža līdz pilngadības sasniegšanai nodrošina apmaksātas profilaktiskās apskates pie ģimenes ārsta, zobu higiēnista, kā arī oftalmologa – acu ārsta.
Acis biežāk nogurst vai redze kļuvusi miglaina? Tevi moka galvassāpes? Rokas “kļuvušas par īsu”? Uzzini kādi ir populārākie “simptomi””, kas liecina par nepieciešamību iegādāties jaunas brilles!
Paaugstināts acs iekšējais spiediens ir vienīgais maināmais glaukomas riska faktors. Tas padara regulāru acs iekšējā spiediena uzraudzību par svarīgu līdzekli glaukomas ārstēšanā.
Aktualizējot rūpes par bērnu redzes veselību, no šī gada maijam līdz oktobrim Baltijas lielākais acu aprūpes uzņēmums “OC VISION” realizēja kampaņu “Redzi, redzi, saredzi”, kuras ietvaros tika veikts redzes skrīnings bērniem, lai noskaidrotu vai viņu redze atbilst normai, kā arī tika veikta vecāku aptauja.
Pēdējo gadu laikā sabiedrība kļūst ar vien izglītotāka par redzes veselības jautājumiem un briļļu iegādes un lietošanas paradumiem. Tomēr, kā liecina “OC VISION” veiktais pētījums, vairāk nekā 10% optisko briļļu lietotāju tās iegādājas nevis optikas veikalos, bet gan internetveikalā, tirgū, aptiekā un pat pārtikas veikalos.
Daudzi cilvēki joprojām nezina, pie kura no speciālistiem – optometrista vai oftalmologa jeb acu ārsta, labāk vērsties, ja, piemēram, nepieciešama profilaktiska redzes pārbaude vai briļļu recepte. Ar ko tie atšķiras un ko var gaidīt no vizītes?
Pirmais apmeklējums pie redzes speciālista var būt satraucošs, ja valda neziņa par to, kā noritēs procedūra. Dodoties uz redzes pārbaudi pie optometrista jārēķinās, ka pirmreizējā redzes pārbaude un atkārtota redzes pārbaude ilgst aptuveni 30 minūtes.
Cilvēka redzes funkciju attīstība un pilnveidošanās notiek no dzimšanas līdz septiņu – desmit gadu vecumam. Plašāk par to, kam jāpievērš uzmanība dažādos vecuma posmos, lai savlaicīgi novērstu redzes problēmu rašanos, stāsta “OptiO” galvenā optometriste Aiga Ozoliņa.
Balstoties pieredzē un redzes pārbaužu rezultātos, var secināt, ka pēc 62 gadu sasniegšanas, ikvienam Latvijas senioram ir nepieciešamas brilles lasīšanai. Tomēr ne visi tās izvēlas lietot vai izmanto savai redzei neatbilstošas brilles
Bērna redze ir kā ziediņš, kas lēni atveras, atplaukst un veidojas līdz ar bērnu. Pašā sākumā, kad bērniņš piedzimst, viņa redzes spēja ir pavisam neliela. Tas ir viens no dabas aizsargmehānismiem, lai mazulim pēc ienākšanas viņam svešā pasaulē, būtu mierīgāk.
Lai gan briļļu kopšana un tīrīšana lielākajai daļai šķiet vienkārša, ir būtiski, īpaši tagad – “Covid-19” izraisītās pandēmijas laikā, rūpīgāk izturēties par ikdienā lietojamo priekšmetu dezinfekciju. Briļļu gadījumā svarīgi notīrīt ne tikai briļļu lēcas, bet arī ietvaru, un darīt to ar piemērotu dezinfekcijas līdzekli.
Jebkura medicīniska izmeklējuma veikšana pirmo reizi var būt mulsinoša, saistīta ar uztraukumu, ko rada neziņa. Vision Express galvenā optometriste Jeļena Stūriška sagatavojusi iepazīšanās soļus, kas cilvēku sagaida, veicot redzes pārbaudi pie optometrista.
Šī gada marta sākumā visā pasaulē un Latvijā strauji mainījās ierastais ikdienas ritms – iedzīvotāji tika aicināti iespēju robežās strādāt no mājām, savukārt bērniem pirmo reizi vajadzēja pierast pie mācībām attālināti – pie viedierīču ekrāniem. Par to, kā pareizi bērniem un jauniešiem mācību procesā atpūtināt savas acis, kā arī to, ko lietas labā var darīt vecāki, stāsta “OptiO” optikas optometriste Aiga Ozoliņa – Saveļjeva.
Valstī ieviešot ārkārtas stāvokli saistībā ar Covid-19 izplatību, Latvijā sejas maskas nepieciešams lietot ikvienā sabiedriskā vietā. Tomēr ir bijis nepieciešams laiks, lai apgūtu veidus, kā valkāt brilles un sejas masku tā, lai briļļu lēcas neaizsvīstu ieejot veikalā vai iekāpjot sabiedriskajā transportā. Par to, kā izskaidrojama briļļu svīšana un kādi “knifi” palīdzēs no tā izvairīties, stāsta “OC VISION” optometristes.