Brilles senioru vecumā – nepieciešamība ikvienam

seniori_redze

OptiO galvenā optometriste Aiga Ozoliņa

Balstoties pieredzē un redzes pārbaužu rezultātos, var secināt, ka pēc 62 gadu sasniegšanas, ikvienam Latvijas senioram ir nepieciešamas brilles lasīšanai. Tomēr ne visi tās izvēlas lietot vai izmanto savai redzei neatbilstošas brilles. Acis uztver aptuveni 80% no visas apkārtējās informācijas, tāpēc redzes problēmu ignorēšana pamatīgi ietekmē labsajūtu ikdienā, kā arī var radīt nopietnākas veselības problēmas. 

Mūsdienās, kad seniori aktīvi izmanto viedierīces, kā arī daudz laika pavada lasot, liela nozīme ir atbilstošām, individuāli pielāgotām brillēm. Kļūstot vecākiem, nepieciešams lietot pat divas brilles – vienas tuvumam, otras tālumam vai progresīvās brilles jeb kombinētās, kurās iestrādātas dažādas lēcas. Visbiežāk problēmas uztvert informāciju tuvumā sākas jau ap 40 gadu vecumu, kad nākas saskarties ar presbiopiju jeb tuvuma tuvredzību, taču sasniedzot pensijas vecumu, teju ikvienam nepieciešamas brilles lasīšanai. Tomēr ne visi izvēlas brilles lietot. 

Mūsu pieredze liecina, ka ir vairāki veidi, kā seniori izvēlas brilles. Ir cilvēki, kuri pirms briļļu iegādes veic redzes pārbaudi, lai iegūtu savām acīm atbilstošu briļļu recepti, tomēr nereti seniori izvēlas iet “vieglāko ceļu” – tā vietā, lai dotos uz vizīti pie optometrista, viņi brilles iegādājas aptiekā, tirgū vai lielveikalā, ko darīt nekādā gadījumā nevajadzētu. Reizēm tiek izmantotas savu vecāku vecās brilles vai pat kaimiņu un draugu. Mums katram redze ir individuāla, jo briļļu parametri – dioptrijas un centrējums – atšķirīgi, tāpēc citiem izgatavotas brilles nav ieteicams lietot, jo tās var kaitēt mūsu acīm.

Izvēloties nepiemērotas brilles, tās nenodrošina maksimāli labāko redzes kvalitāti un neatbilstošs starpzīlīšu attālums var izraisīt prizmatiskos efektus jeb attēla kropļojumu vai pat dubultošanos, kā arī galvas sāpes. Cilvēka smadzenes ir elastīgas jebkurā vecumā, tāpēc tās pieņem arī nepareizu informāciju. Ja ilgu laiku tiek lietotas neatbilstošas brilles, acīm būs grūtāk pierast pie jaunajām brillēm, kas var izraisīt spiedienu pieres, deniņu daļā vai par izraisīt reiboņus. 

Redzes pārbaudes, īpaši senioru vecumā, būtu nepieciešams veikt reizi gadā. Arī apmeklējot “OptiO” veikalus, iespējams pieteikties pie optometrista. Vizītes laikā optometrists pārbauda vai ir notikušas redzes izmaiņas, ja nepieciešams, izraksta arī jaunu briļļu recepti. Tiem, kuriem ģimenē novērotas tādas slimības kā tīklenes saslimšana, glaukoma vai katarakta, kas ir viena no izplatītākajām acs saslimšanām tieši senioru vecumā, vizīte pie redzes speciālista ir obligāta. Tāpat senioriem, kuriem veiktas acu operācijas un ir tādas hroniskas saslimšanas kā diabēts vai sirds, asinsvadu vai vairogdziedzera saslimšanas, kuru dēļ nepieciešams lietot medikamentus, īpaši jāseko līdzi redzes veselībai. Savukārt, ja novērots paaugstināts asinsspiediens, kas ietekmē skābekļa piekļuvi acīs, redze var kļūt miglaināka. 

Nereti seniori briļļu vietā lasīšanai izmato lupu. Tā palielina attēlu un palīdz vieglāk saredzēt tekstu, taču rada papildu slodzi acīm. Tāpēc lupa var būt labs palīglīdzeklis brīžos, kad nepieciešams ievērt diegu adatā vai jāsaskata kāda smalka detaļa, taču tā nekādā gadījumā nevar aizstāt redzei atbilstošas brilles. 

Aicinām arī senioru radiniekus pievērst uzmanību šim jautājumam vai nu uzdāvinot saviem vecākiem, vecvecākiem Dāvanu karti redzes pārbaudei un briļļu iegādei, vai doties kopīgā vizītē uz “OptiO” veikaliem. Tādā veidā atgādināsiet saviem tuviniekiem, ka rūpēties par redzes labsajūtu ir nepieciešams regulāri. Neaizmirstiet, katru otrdienu, apmeklējot “OptiO” veikalu, senioriem tiek piemērota atlaide 30 EUR vērtībā.